AÖF 2. üniversite kayıtları için tıklayın - İkinci Üniversite İnternet Başvuru Koşulları

08 Ekim 2013 06:49

2013 AÖF ikinci üniversite kayıtlarının başladığı ve 25 Ekim'e kadar süreceği bildirildi. Peki, AÖF'de 2. üniversite için koşullar neler? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Sinan Aydın'dan önemli açıklamalar var...

AÖF 2. üniversite kayıtları için tıklayın - İkinci Üniversite İnternet Başvuru Koşulları

2013 AÖF ikinci üniversite kayıtlarının başladığı ve 25 Ekim'e kadar süreceği bildirildi. Peki, AÖF'de 2. üniversite için koşullar neler? 2013 AÖF ikinci üniversite kayıtlarının başladığı ve 25 Ekim'e kadar süreceği bildirildi. Peki, AÖF'de 2. üniversite için koşullar neler? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Sinan Aydın'dan önemli açıklamalar var... Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi 'nde (AÖF) ikinci üniversite kayıtlarının başladığı ve 25 Ekim'e kadar süreceği bildirildi. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sinan Aydın, günümüzün hızla değişen ve gelişen dünyasında kendini yetiştirmiş bireylere ihtiyaç olduğunu ve artık bir hayat içinde birden fazla mesleği edinerek bireylerin farklılık oluşturması gerektiğini söyledi. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin ikinci üniversite olanağı ile insanlara yeni kariyerler ve fırsatlar sunduğunu aktaran Aydın, "Başarılı olmak için daha fazla öğrenme ve daha fazla diploma bir gerekliliktir. Anadolu Üniversitesi ikinci üniversite olanağı ile bireylere yeni meslekler ve kariyer fırsatları sunuyor.

AÇIKÖĞRETİM KAYITLARI BAŞLADI... TIKLAYIN

İKİNCİ ÜNİVERSİTE NEDİR?
İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırmak için hangi şartlara sahip olmam gerekmektedir?
Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.

Örgün bir yükseköğretim bölümünde kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle kayıt yaptırmak istiyorum, örgün öğrenim gördüğüm fakültede bu öğretim yılında kayıt yenileme işlemi yapmadım. Kayıtlar esnasında yükseköğretim programında kayıtlı olduğumu ancak kayıt yenilemediğimi gösteren bir belge kabul edilir mi? Ya da kayıt yenileme yapmam gerekli mi?
Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programında kayıtlı olduğunuz ancak ilgili öğretim yılında kayıt yeniletmediğinizi belirten öğrenci durum belgesiyle kayıt yaptırabilirsiniz. Aktif öğrenci olmanız gerekmiyor.

Şuan örgün bir yükseköğretim programında kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle fakültenize kayıt yaptıracağım. Örgün fakülteden kaydım silindiğinde fakültenizden de kaydım silinir mi? Bu durum fakültenizdeki kaydım için bir sorun teşkil eder mi?
Cevap: Fakültemize kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra kayıtlı olduğunuz yükseköğretim programından kaydınızı sildirmenizde fakültemizce bir sakınca bulunmamaktadır.

FAKÜLTENİZE İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜYLE KAYIT YAPTIRMAK İSTİYORUM. KAYITLAR ESNASINDA ASKERLİK DURUM BELGESİ GETİRMEM GEREKLİ Mİ?
CEVAP: İkinci Üniversite kayıt türünde öğrencilerimizden askerlik durum belgesi istenmeyecektir.

TÜRK VATANDAŞIYIM ŞUAN YURT DIŞINDA YÜKSEKÖĞRETİMDE KAYITLIYIM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜYLE FAKÜLTENİZE KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM?
CEVAP: Yurt dışındaki yükseköğretiminizden mezun olduktan sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan (YÖK) alacağınız denklik belgesiyle fakültemize kayıt yaptırabilirsiniz.

ÖRGÜN YÜKSEKÖĞRETİMDE KAYITLIYIM, AYNI ZAMANDA FAKÜLTENİZE DE İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAPSAMINDA KAYIT YAPTIRDIM. ÖRGÜN FAKÜLTEMDEN KAYDIMI SİLDİRDİĞİMDE ASKERLİK İŞLEMLERİM NASIL VE NEREDEN YÜRÜTÜLECEK?
CEVAP: Örgün yükseköğretim yapan fakültenizden alacağınız kayıt silme yazısı ve askerlik şubenizden alacağınız askerlik tecil durumunuzu gösteren bir belge ile AÖF bürolarına başvurmanız gerekmektedir. Daha sonraki askerlik işlemlerinizi fakültemiz yürütecektir.

ŞUAN KIBRIS AMERİKAN ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİYİM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAPSAMINDA FAKÜLTENİZE KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM?

CEVAP: ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler Türkçe yazılmış öğrenci belgesiyle İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültemize kayıt yaptırabilirler.

MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNUYUM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAPSAMINDA 4 YILLIK LİSANS BÖLÜMÜNE KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM?
CEVAP: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.

MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNUYUM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜ İLE FAKÜLTENİZE KAYIT YAPTIRMAM HALİNDE ASKERLİK İŞLEMLERİNDEN YARARLANABİLİYOR MUYUM?
CEVAP: Meslek Yüksekokulu mezunları fakültemiz lisans bölümüne kayıt yaptırmaları halinde bir üst öğrenim sayıldığı için askerlik işlemlerinden yararlanabilmektedirler.

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ MEZUNUYUM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜ İLE KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM?
CEVAP: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.

FAKÜLTENİZE İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜ İLE KAYIT YAPTIRDIĞIMDA ÖRGÜN FAKÜLTEDEN ALDIĞIM DERSLERDEN MUAF OLABİLECEK MİYİM?
CEVAP: Açıköğretim İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği gereğince öğrenciler, kaydedildikleri ve bulundukları dönem, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadır. Öğrenciler, yükseköğretim kurumlarından daha önce aldıkları ve başardıkları dersler için ders transferi veya kredi saydırma talebinde bulunamazlar.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ DIŞINDA BAŞKA BİR ÜNİVERSİTEDE UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİYLE ÖĞRENİM GÖRMEKTEYİM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜ İLE FAKÜLTENİZE KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM?

CEVAP: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

YABANCI UYRUKLUYUM, YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI İLE BİR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİRİLDİM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜ İLE FAKÜLTENİZE KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM?
CEVAP: Yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı sonucunda bir yükseköğretim programında kayıtlı öğrenci olduğunuz için fakültemize de İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilirsiniz.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜYLE KAYDIMI YAPTIRDIĞIM BÖLÜMDEN/PROGRAMDAN KAYDIMI SİLDİRDİM. AMA ŞUAN TEKRAR AYNI BÖLÜME KAYIT YAPTIRMAK İSTİYORUM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜ İLE KAYIT YAPTIRMA HAKKIMI YİTİRDİM Mİ?
CEVAP: Herhangi bir örgün yükseköğretimde kayıtlı ya da yükseköğretim programından mezun durumdaysanız; İkinci Üniversite kayıt türü ile daha önce kaydınızı sildirdiğiniz bölüme kayıt yaptırmanızda bir sakınca yoktur.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ'NDE HALEN KAYITLIYIM. İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT TÜRÜ İLE BAŞKA BİR BÖLÜME/PROGRAMA DAHA KAYIT YAPTIRMAK İSTİYORUM. BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKMEKTEDİR.
CEVAP: Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin herhangi bir lisans bölümünde veya önlisans programına halen kayıtlı olan öğrencilerin İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilmesi için halen kayıtlı olduğu bölümden/programdan mezun olması gerekmektedir.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE İNTERNET BAŞVURU KOŞULLARI
2013-2014 öğretim yılı açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine İkinci Üniversite kapsamında planlanan internet başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.

İnternet Başvuru Tarihi 30 Eylül – 25 Ekim 2013
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi 30 Eylül – 25 Ekim 2013
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi 24 - 25 Ekim 2013

Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr adresinde "İkinci Üniversite" linkini tıklayarak internet başvurularını yapabilirler. (Site internet başvuru tarihleri içerisinde aktif hale getirilecektir.)

İnternet sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ücreti yatırmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz, Öğrenci Bilgi Formunu onaylatarak geri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmaz.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE BAŞVURU KOŞULLARI AŞAĞIDADIR:

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim kurumlarının lisans bölümlerinde veya önlisans programlarında kayıtlı öğrenciler, aynı alanda olmamak üzere Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.
Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye'deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.
Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.
Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.
Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları "İnternet Başvuru" ve "AÖF Bürolarından Kayıt" olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır

KAYITLAR İÇİN DİKKAT!
Adayların kayıtlarını aşağıda yer alan adımları izleyerek yaptırmaları gerekmektedir. Adaylar;
30 Eylül - 25 Ekim 2013 (25 Ekim saat 17.00'ye kadar) tarihleri arasında http://kayit.anadolu.edu.tr adresinden İnternet Başvuru işlemi yapacaklardır.
-İnternet başvuru işlemi sonunda oluşacak "İnternet Başvuru Belgesi"nin yazıcı dökümünü alacaklardır.
- http://ogrenci.anadolu.edu.tr ve http://kayit.anadolu.edu.tr adreslerinde yer alan "Çoklu Kayıt İnternet Başvuru ve Kayıt Kılavuzu"nda açıklanan kayıt belgelerini hazırlayacaklardır.
-Dönem Öğretim Gideri ödemelerini Vakıfbank'a yapacaklardır. 30 Eylül - 23 Ekim 2013 (mesai saati bitimine kadar) tarihleri arasında hazırladıkları kayıt belgeleri ile birlikte AÖF bürolarına bizzat başvurarak kayıt işlemini tamamlayacaklardır.
Bu tarihler arasında mazeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanlar 24, 25 Ekim 2013 tarihlerinde bizzat veya yakınları aracılığıyla kayıt yaptırabilirler. 25 Ekim 2013 tarihinden sonra mazeret beyan ederek kayıt yaptırmak isteyenlerin
başvuruları kabul edilmeyecek ve kayıtları kesinlikle yapılmayacaktır.


Haberle İlgili Yorumlar


Bu haberle ilgili yorumunuzu yazın:
Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.